Mieszkacie pod jednym dachem? Nie wystartujesz w mistrzostwach!

fot. Prefectura de la Provincia del Guayas via Foter.com CC BY-NC-SA
fot. Prefectura de la Provincia del Guayas via Foter.com CC BY-NC-SA

 

Chociaż Microsoft Office Excel nie jest jakaś zabawką, tylko poważnym programem użytkowym, to i tu od dawna odbywają się mistrzostwa świata.

 

Mistrzostwa w Excelu organizowane są od 13 lat i z każdym rokiem gromadzą większą liczbę uczestników, liczonych już w setkach tysięcy. To zdumiewające, bo nagrody dla najlepszych nie są jakoś oszałamiająco wysokie. W tegorocznej edycji zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymują po siedem tysięcy dolarów, zdobywcy drugich miejsc – trzy i pół tysiąca, a trzecich lokat – półtora tysiąca dolarów. Oprócz tego każdy z laureatów dostaje pamiątkowy medal oraz wydany przez Microsoft certyfikat poświadczający biegłość w posługiwaniu się programem Excel.

Rywalizację dla miłośników arkuszy kalkulacyjnych Excela organizuje firma Certiport, autoryzowana przez konsorcjum Microsoft. W kwalifikacjach mistrzostwach świata do udziału zapraszani są uczniowie i studenci od 13 do 22 lat. Regulamin jest bardzo rygorystyczny dla pracowników firmy Certiport, bo nikt z członków ich rodzin nie może brać udziału w tej rywalizacji. Ba, zakaz obejmuje nawet osoby mieszkające w tym samym budynku co pracownik Certiport.

 

Każdy z uczestników kwalifikacji mistrzostw świata otrzymuje do rozwiązania zadanie. W tegorocznych zmaganiach ta faza zmagań odbędzie się w od 9 do 12 czerwca. Po wykonaniu testu trzeba plik odesłać pod podany adres mailowy w USA. Autorzy najlepiej punktowanych prac otrzymają zaproszenie do udziału w ścisłym finale, który odbędzie się 26 lipca w San Diego w Kalifornii. Szczęśliwcy nie muszą prosić rodziców o pieniądze na bilet, albowiem wszystkie koszty podróży i pobytu w Stanach Zjednoczonych pokrywa IT-Foundation, czyli de facto Microsoft.

Lwia część nagród trafia do Azji, gdyż od początku dominują tu zawodnicy z Indii, Chin, Pakistanu, Tajlandii, Japonii, Tajwanu i Malezji. Europejczycy wygrywają rzadko, aczkolwiek w 2011 roku w kategorii Excel 2007 zwyciężyła 15-letnia wówczas Brytyjka Rebecca Rickwood z Cambridgeshire, a przed rokiem w kategorii Power Point triumfował Czech Jirí Houzvicka, zyskując w jednej chwili sławę w swoim kraju. Zresztą nasi południowi sąsiedzi w 2016 roku po raz pierwszy wzięli udział w światowej zabawie organizowanej przez Microsoft. Zatem może w tym roku wygra któryś z polskich uczestników?

____________________________________________

Microsoft Office Excel to arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft. Pierwsza wersja tego programu trafiła na rynek w roku 1987 i od razu stała się hitem. Aplikacja jest powszechnie używana w firmach i instytucjach, ale także przez prywatnych użytkowników. Jej główne zastosowanie to dokonywanie obliczeń zestawionych w formie tabelarycznej. Służy także do tworzenia wielu typów wykresów, przydatnych chociażby w fizyce, matematyce i ekonomii. Zawiera też system zestawiania raportów z użyciem tzw. tabel przestawnych, wykorzystywany przy wykonywaniu analiz biznesowych.

Tagi: //

Dodaj komentarz