Małpolud to brzmi dumnie

Dzięki badaniom wiemy, że człowiek i szympans mają aż w 98.7 procentach taki sam kod genetyczny. Podobne są również skład krwi, systemy immunologiczne, struktura mózgu. Posiadamy niemal takie same dłonie i stopy, pięć palców i paznokcie, które zastąpiły pazury.

Szympansy i ludzie mają taki sam układ zębów: w każdej połowie szczęki są dwa siekacze, jeden kieł, dwa przedtrzonowce oraz trzy trzonowce. Oba gatunki są wyjątkiem w świecie zwierząt, bo ich oczy widzą do przodu, a nie na boki. Szympansy też odczuwają szczęście, smutek, lęk, rozpacz czy złość. Całują się, obejmują, trzymają za ręce. Potrafią porozumiewać się, budować więzy rodzinne i społeczne, które trwają przez całe życie. Ich młode, tak jak nasze dzieci, uczą się naśladując, obserwując i praktykując, co sprawia, że różne sposoby wykorzystywania prymitywnych narzędzi są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nic zatem dziwnego, że na całym świecie pojawia się coraz więcej inicjatyw, by nadać im takie same prawa, które przysługują ludziom.

Sąd apelacyjny stanu Nowy Jork w 2013 roku rozpatrzył żądania aktywistów społecznego projektu Nonhuman Rights (Prawa dla Nie-ludzi), chcącego przyznania szympansom praw podstawowych na wzór praw człowieka (Human Rights). Z takim wnioskiem w imieniu Tommiego, 26-letniego szympansa mieszkającego w niewoli w Nowym Jorku, wystąpił adwokat Steven Wise, który próbował przekonać sąd, że Tommy to „autonomiczna jednostka, nielegalnie więziona przez człowieka”.

 

Sędzia odrzucił wniosek o uznanie szympansa za osobę prawną, uzasadniając decyzję tym, że „w przeciwieństwie do ludzi szympansy nie są w stanie realizować zobowiązań prawnych, podporządkowywać się obowiązkom społecznym i nie mogą być pociągane do odpowiedzialności prawnej za swoje czyny”. Przyznał jednak, że zwolennicy nadania małpom człekokształtnym praw ludzkich mają mocne podstawy, aby się o to ubiegać. To zachęciło twórców projektu „Praw dla Nie-ludzi” do wszczęcia kolejnych sądowych batalii.

 

MAŁPY OKRUTNE JAK LUDZIE

Brytyjka Jane Goodal, która od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku prowadziła w Ugandzie badania nad zwyczajami tych zwierząt, wykazała, że są zdolne do szokującej agresji i okrucieństwa. Zwaśnione stada szympansów prowadzą wojny na wyniszczenie, niekiedy pożerają młode własnego gatunku, polują też bezlitośnie na mniejsze małpy – gerezy rude, którym z tego powodu grozi zagłada.

Szczególnie niebezpieczne stają się pod wpływem alkoholu. W wielu wioskach mieszkańcy nielegalnie warzą piwo bananowe. Zwierzęta znajdują tykwy z tym trunkiem, potem pijane atakują, są agresywne.

 

SZYMPANS, KTÓRY MÓWIŁ

Urodzona w Afryce Zachodniej w 1965 roku szympansica Wshoe trafiła do amerykańskiego programu kosmicznego. Uczono ją od najmłodszych lat języka migowego, albowiem szympansy nie potrafią wydawać odpowiednio zróżnicowanych dźwięków i dlatego nie można ich nauczyć ludzkiej mowy. Ale Washoe zdołała przyswoić znaczenie 350 pojęć, przy pomocy których komunikowała się z ludzkimi opiekunami. Co ciekawe, zaobserwowano, że języka migowego później uczyła oddanego jej pod opiekę małego szympansa, którego niemal od razu uznała za swoje dziecko.

Tagi: //

Dodaj komentarz