Irlandzki hurling najszybsza gra na świecie

Hurling zawodnicy

Irlandczykom możemy zazdrościć wielu rzeczy, lecz jednej powinniśmy na pewno: oryginalnych dyscyplin sportu. Jedną z nich jest hurling, gra zespołowa nieco podobna do hokeja na trawie. Zawodnicy używają charakterystycznych, jesionowych kijów z płaskim końcem, którymi uderzają lub przenoszą skórzaną piłkę o średnicy 6.5 centymetra i wadze 110–120 gramów. Rozgrywkami emocjonuje się cały kraj, a zwycięzcy zyskują status bohaterów.

Początki gry w hurling sięgają czasów celtyckich. Pierwszy mecz w nowożytnej erze rozegrano 15 listopada 1872 roku z udziałem drużyn z hrabstwa Offaly i hrabstwa Laois. Obowiązujące do dzisiaj reguły skodyfikowała założona 1 listopada 1884 roku Gaelic Athletic Association. GAA w 1913 roku zakupiła w północnej części Dublina spory kawałek ziemi, na którym zbudowano istniejący do dzisiaj, ale oczywiście przez te ponad sto lat wielokrotnie modernizowany, stadion Croke Park – mogący pomieścić ponad 80 tysięcy widzów. To świątynia tradycyjnych irlandzkich sportów, także równie popularnego futbolu gaelickiego, będącego połączeniem elementów piłki nożnej, rugby i koszykówki.

Hurling - Croke Park
Croke Park

 

Boisko do hurlingu ma 130–145 metrów długości i 80–90 metrów szerokości. Gra jest uważana za jedną za najszybszych na świecie zapewne dlatego, że uderzona kijem piłka potrafi pędzić z prędkością 150 km/godz. Reguły nie pozwalają zawodnikom na przetrzymywanie piłki, bo mogą z nią przebiec góra cztery kroki i potem muszą podać do partnera lub oddać strzał na bramkę rywali. Najlepsi gracze zdobywają punkty nawet z odległości 100 metrów.

W meczu hurlingu biorą udział dwie drużyny złożone z 15 zawodników. W każdej występuje jeden bramkarz, sześciu obrońców, dwóch pomocników i sześciu napastników, a trener może dokonać pięciu zmian. Piłka jest uderzana kijem z powietrza lub z ziemi, kopana lub uderzana otwartą dłonią. Nie można jej podawać do innego gracza za pomocą rąk, nie można również w ten sposób zdobywać punktów. Do tego służą wyłącznie kije.

 

W hurlingu istnieją dwa sposoby liczenia wyniku: przez punkty i przez gole. Bramka przypomina tę z rugby (też jest w kształcie litery H). Punkty zdobywa się przebijając piłkę ponad poprzeczką i między słupkami bramki przeciwnego zespołu, natomiast gole padają poprzez wstrzelenie piłki pod poprzeczką i między słupkami bramki (jak w piłce nożnej), a każde takie trafienie liczone jest za trzy punkty.

Czas gry zależy od rangi meczu – zwykłe ligowe spotkania trwają 60 minut, o mistrzostwo potyczki są o 10 minut dłuższe.

Nie ma rzutów rożnych. Jeśli piłka opuści pole gry za linię bramkową, to drużyna, która odzyskuje piłkę, rozpoczyna grę 65 metrów od bramki przeciwnika. Wznowienia z bocznych linii boiska wykonywane są poprzez wybicie piłki leżącej na ziemi.

Hurling zwarcie

Każde hrabstwo w Irlandii ma reprezentacyjną drużynę w hurlingu. Dwie najlepsze ekipy spotykają się w finale na stadionie Croke Park. Zawsze jest to wielkie sportowe święto dla wszystkich Irlandczyków. Piękne jest także to, że tę grę uprawiają absolutni amatorzy, którzy po pracy wylewają pot na treningach dla przyjemności i z szacunku dla tradycji.

 

Tagi: //

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *